Çudia me gjyqtarin e Kushtetueses, ka fituar mbi 15 mijë euro nga dasma e së bijës pa ASNJË SHPENZIM

Publikuar tek: aktualitet, më 12:58 12-07-2018 Çudia me gjyqtarin e Kushtetueses, ka fituar mbi 15 mijë euro nga dasma e së bijës pa ASNJË SHPENZIM Gani Dizdari, gjykates

Gani Dizdari, Gjykatës i Kushtetueses, sot është futur në “sitën” e KPK përmes seancës dëgjimore  por gjyqtari nuk ishte i pranishëm në seancë dhe u përfaqësua me avokatin e tij, Sokol Hazizaj, i cili ka dorëzuar prokurën për përfaqësim.

 

Sipas relatorit Roland Ilia, ILDKPKI e ka nxjerrë të pastër nga ana e pasurisë, që do të thotë se gjyqtari nuk ka probleme me justifikimin e saj.

Megjithatë ka një detaj që bie veçanërisht në sy në deklarimin e pasurisë së gjykatësit.

Për vitin 2009, Dizdari dhe vajza e tij deklarojnë dhurata në vlerën 15 300 euro nga dasma e kësaj të fundit, ndërkohë që nuk deklarohet asnjë shpenzim për dasmën.

Në vlerësimin e pasurisë nga KPK është konstatuar, apartament 95 metra katrore, 24 mijë lekë të blerë në vitin 1994. Apartament banimi te Gjiri i Lalsit 63 metra katrore plus ballkon në total 86 metra katrore, blerë për 3.3 milion lekë. Toke arë në Bathore 1000 metra katrore blere 344 mije leke. Apartament banimi i bashkëshortes 68 metra katrore blerë në vitin 1998, por sipas KPK nuk ka pasur burime për ta blere këtë apartament. Depozitë bankare 1.8 milion lekë dhe depozitë 8 mijë dollarë. Ndërkohë i rezulton një llogari 1.1 milion lekë në një bankë tjetër. Mbetet për t’u parë nëse Dizdari do ta kalojë Vettingun.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024359941482544
array(1) { ["section"]=> string(106) "cudia-me-gjyqtarin-e-kushtetueses-ka-fituar-mbi-15-mije-euro-nga-dasma-e-se-bijes-pa-asnje-shpenzim-127661" }