Daniel Nikolla, shqiptari imazh i Euro 2016 “gozhdon” Albana Osmanin por ja përgjigjia që i kthen moderatorja e TCH

Publikuar tek: fcb-bomb, më 13:08 20-07-2016 Daniel Nikolla, shqiptari imazh i Euro 2016 “gozhdon” Albana Osmanin por ja përgjigjia që i kthen moderatorja e TCH

Daniel Nikolla, i pari student shqiptar i zgjedhur si President i Unionit të studentëve të kolegjit ‘City and Islington’, njëkohësisht i zgjedhuri i UEFA-s për realizimin e filmit të shkurtër për Shqipërinë në Euro 2016 “gozhdon” moderatoren e Top Channel për posterin që shikoni në këtë foto. “A e dije që ky poster është seksist kur vendose të beheshe imazh”, pyet Danieli Albanën e cila ka reaguar menjëherë.

Replikat në IG:

Daniel Nikolla: Albana - Nuk e di nese ishe e qarte se cfare strukture seksiste fshihej mbas ketij posteri ...? @undp , @unëomen , @ig_government_sëweden unsure if you knoë what you're investing in Albania; Did you realise that this poster was sexist, when you gave your donation or whatever? :): ''mos me burrero? Me mbro? Brinja e ijes se adamit tim??? Nuk e di a mund të bëhet me ofendues apo diskriminues ky poster..pa marrë parasysh faktin sa pak përfshirës është (dhuna ndodh jo vetëm të njerëzit cis), cfuqizon femrën (me mbro??) dhe merr për të mirëqenë heteronormativitetin.. Shtoji dhe një fytyrë të photoshopuar për të forcuar standartet idiote te bukurisë dhe ja ku kemi një mesazh super seksist për të adresuar një problem aq të rëndësishëm si dhuna..bravo!!

Albana Osmani: Pershendetje Daniel! Zoteria Imazh i Eu 2016! Ti jeton mesa di larg Shqiperise dhe pse nuk ve ne dyshim "biblioteken " e lexuar mbase nga ty. Mos me Burrero - mbart ne vetvete me shume se sa siperfaqja te cilen mesa kuptoj se ke gervishur. Nuk ke lexuar permes rrjeshtave te shkosh ne historine e Burrneshave . Me Mbro ; Eshte gjeja me e natyrshme dhe me e bukur te mbrosh me dashuri ate qe eshte gjysma jote. Nuk behet fjale per lloj mbrojtje tjeter. Brinja e ijes se Adamit tim ; kthehu ne gjeneze ku gjithcka ishte ne perfeksionin e krijimit dhe ne barazine hyjnore ,Burre e Grua u krijuan per te qene mar-dhenie , mar dhe jep ndresjellatas. Besoj ke lexuar citimin e famshem " Nga brinja e ijes per te qene poshte krahut per tu mbrojtur prej tij prane zemres per tu dashur prej tij jo nga kembet per tu shkelur prej tij " . Nuk ç'fuqizohet femra... Shikoje me lupen e duhur. Ne fakt ti po tregohesh paragjykues, dhe mbase seksist . Sepse po jep mend duke mos qene i qarte dhe perfundimin nxire vete me mire. Per me teper kur me je drejtuar mua dhe ke bere tag dhe@undp@unëoman. Ky nuk eshte shqetesim i joti i vertete. Po te ishte ,ashtu sic u shfaqe si bukurosh ne klipin e Eu madje bere dhe citim kundrejt PM per te vene veten serish ne kuadrin e protagonistit. (Kot se bere tag dhe Kryeministrin meqe ra fjala ) se lajmin e kape gjithsesi.Posteri eshte nje foto studio e veshur me ngjyren portokalli. Kam studiuar per Pikture e Graphic Design ky eshte Art, ky ishte qellimi i realizimit. Femra eshte ajo qe do ,ashtu sic do e veshur, e grimuar madje e photoshopuar nese ashtu e ndjen fundja , ashtu sic do vete. Edhe kjo zgjedhje artistike. Nuk eshte e thene qe duhej te ishte me nje barre du mbi kurriz dhe burri qe tund zinxhiren nga pas , apo me nje nofull te thyer dhe ti beje te gjithe te thone " o bo bo e zeza ajo, mjere ne shpetoje o zot ".dhe pse e dime mjaft mire qe ky e me keq eshte realiteti yne ,dhe jo vetem i yni . Analiza do te qe e gjate por besoj kaq mjafton! Good luck boy !! 

dan1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0085299015045166
array(1) { ["section"]=> string(118) "daniel-nikolla-shqiptari-imazh-i-euro-2016-gozhdon-albana-osmanin-por-ja-pergjigjia-qe-i-kthen-moderatorja-e-tch-47182" }