Debati i atentatit, Dritan Ylli gjen paralele me poezinë e Dritëroit

Publikuar tek: fcb-bomb, më 23:07 05-03-2015 Debati i atentatit, Dritan Ylli gjen paralele me poezinë e Dritëroit

Për shumë shqiptarë, poezia e cila i ka rezistuar kohës dukë qenë katuale edhe sot, mund të jetë “Maskarenjtë” e poetit të madh rilindas Ali Asllani. Por për drejtorin e LSI-së në Inspektoriatin Shtetëror të Punës, Dritan Yllin, vargu i poezisë për të hequr një paralele me situatën aktuale është Driteroi.

“Në vendin tim e në vendin tënd, një i cmendur një vend e cmend...Ti qofsh jetëgjatë o Dritëroi i madh, se shumë të mencur e ke shkruar këtë varg, e që për fat të keq na u dashka ti referohemi kaq shpesh...”, shkruan Ylli në Facebook.

Të shprehësh atë që ndjen me vargjet e një poezie nuk ka asgjë të keqe, në një kohë kur po në rrjetet sociale, jo rrallë situatat e rënda dhe akuzat në të cilat përfshihet politika shqiptare, kthehet në humor ndoshta se tashmë është kthyer në rutinë .

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0299391746521
array(1) { ["section"]=> string(72) "debati-i-atentatit-dritan-ylli-gjen-paralele-me-poezine-e-driteroit-5083" }