Debati për teatrin, reagon Vasili: Artistët përballë manekinëve të përbuzshëm të kryeministrit

Publikuar tek: aktualitet, më 11:50 14-06-2018 Debati për teatrin, reagon Vasili: Artistët përballë manekinëve të përbuzshëm të kryeministrit Petrit Vasili

Kreu i grupit parlamentar të LSI Petrit Vasili ka reaguar pas debatit për godinen e tetarit kombëtar.

Vasili shprehet se artistët janë përballë manekineve të përbuzshëm të kryeministrit dhe bashkisë.

“Manekinët mbrojnë heroikisht pazarllëkun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore, historike e qytetare përballë artistëve të medhenj. Manekinët e kryeministrit dhe te bashkise të vobeket ne shkolle, po bëjnë sikur janë arkitektë, urbanistë, kritikë arti”, shkruan Vasili në postimin e tij në Facebook.

Postimi i plotë i Vasilit:

Artistet perballe manekineve te perbuzshem te kryeministrit dhe bashkise.

Artistet e medhenj perballe manekineve e pazarxhinjve te kryeministrise dhe te bashkise.
Makekinet mbrojne heroikisht pazarllekun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore,historike e qytetare perballe artisteve te medhenj.
Manekinet e kryeministrit dhe te bashkise te vobeket ne shkolle,po bejne sikur jane arkitekte,urbaniste,
kritike arti,
ekonomiste, por ne fund fare mbeten thjesht pazarxhinj ordinere.
Armiq te kultures,artit,dijes dhe te Shqiperise me identitet dhe mendim, manekinet duan nje Shqiperi pa te shkuaren e saj me tradita dhe vlera,Shqiperine pa goje,Shqiperine e poshteruar,Shqiperine e shkelur ne kembe.
Kjo s'duhet dhe s'mund te ndodhe kurre.
Keta manekine sic erdhen ashtu edhe do ikin si gjithe manekinet,te harruar,te neveritur,te perbuzur, te poshteruar.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erion Veliaj përplaset me përfaqësuesin e sindikatës: Mos bëhemi gazi i botës! Po na fyen inteligjencën (REPLIKAT)
Çështja e Teatrit, Paloka i përgjigjet Veliajt: Kush ja ka lënë pronë këtij, apo ajo që i bëri dasmën »
Article Logic
Execution time: 0.020285844802856
array(1) { ["section"]=> string(99) "debati-per-teatrin-reagon-vasili-artistet-perballe-manekineve-te-perbuzshem-te-kryeministrit-124350" }