Deklarata “bombë” e Mesila Dodës: Ka ish-hetues e prokurorë të komunizmit nëpër Komisione

Publikuar tek: politike, më 13:25 24-02-2016 Deklarata “bombë” e Mesila Dodës: Ka ish-hetues e prokurorë të komunizmit nëpër Komisione

Deputetja Mesila Doda ka mbajtur një konferencë për shtyp nga Kuvendi ku ka lëshuar një deklaratë “bombë”. Doda tha se nëpër komisione ka “ish hetues dhe ish prokurorë të komunizmit”.

Sakaq, Doda lëshoi akuza drejt Komisionit të Sigurisë për faktin që ende nuk e ka marrë në shqyrtim draftin e propozuar prej saj dhe kreu i PDIU Shpëtim Idrizi sa i takon ligjit të dekoratave.

"Po bëhet një përpjekje mjerane për ta ngecur ligjin, po tentohet që të mbyllen edhe procedurat për të mos e marrë në diskutim. Ky është një akti i paprecedentë i komisionit të sigurisë”, tha Doda ndërsa kërkoi edhe reagimin e opozitës.

Duke i kërkuar opozitës që të shprehet për këtë rast, Doda shtoi se “ Heqja e dekoratave dhe titujve të nderit do shkojë deri në fund. Hapja e dosjeve do krijojë një klimë tjetër,atë të ndarjes përfundimtare nga krimi. Nuk kërkojmë dot dënimin e një krimi të ri, nëse nuk heqim rrënjën, krimin ndaj njeriut, ndaj jetës...” tha deputetja.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Propozimet për Dekriminalizimin, PD: Të përjashtohen funksionarët që arrestohen në flagrancë
Rama mburret me punët e jashtëzakonshme në Vermosh, por një banor i kujton se nuk janë të tijat »
Article Logic
Execution time: 0.024380922317505
array(1) { ["section"]=> string(92) "deklarata-bombe-e-mesila-dodes-ka-ish-hetues-e-prokurore-te-komunizmit-neper-komisione-33413" }