Dembelizmi, zbulohen dëmtimet e vërteta që mund të shkaktojë mungesa e aktivitetit fizik

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 15:59 08-03-2017 Dembelizmi, zbulohen dëmtimet e vërteta që mund të shkaktojë mungesa e aktivitetit fizik

Ekspertët mendojnë se të qenët pasivë është një ndër shkaktarët kryesor të vdekjes së parakohshme. Ndërsa një hartë e re, e krijuar nga “The Conversation”, zbulon dëmtimet e vërteta që mund të shkaktojë mungesa e aktivitetit fizik.

Dy hulumtues shkencorë australianë kanë analizuar studime të ndryshme në lidhje me këtë çështje për të zbuluar rreziqet e vërteta të të qenët pasivë.

Nëse zgjidhni të shihni telenovela në vend që të bëni një shëtitje në park, ju rrezikoheni të prekeni nga sëmundja e alcajmerit me 13%.

Gjithashtu, gjasat që të pësoni goditje në tru (37%), diabeti i tipit 2 (70%) dhe sulm në zemër (82%) janë shumë të larta për fat të keq.

Dhe mos harroni rrezikun e lartë të zhvillimit të kancerit të mushkërisë, gjirit, mëlçisë, stomakut, fshikëzës së urinës apo atij të pankreasit, thonë profesorët Tim Olds dhe dr. Carol Maher, të dy nga Universiteti i Australisë Jugore.

Dembelizmi nuk ndikon vetëm në shëndetin fizik të një personi. Studime të mëparshme kanë treguar se të rriturit që nuk bëjnë aktivitet fizik janë 150% më të rrezikuar që të vuajnë nga depresioni dhe 54% që të kryejnë vetëvrasje.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030877828598022
array(1) { ["section"]=> string(93) "dembelizmi-zbulohen-demtimet-e-verteta-qe-mund-te-shkaktoje-mungesa-e-aktivitetit-fizik-71210" }