Dënohet me vdekje për krime lufte djali i Gadafit, Saif al-Islam

Publikuar tek: bota, më 11:21 28-07-2015 Dënohet me vdekje për krime lufte djali i Gadafit, Saif al-Islam

Gjykata e Libisë ka dënuar me vdekje djalin e ish-diktatorit libian Muammar Gadafi, Saif al-Islam si dhe 8 persona të tjerë për krime lufte gjatë revolucionit të vitit 2011.

Të 9-të personat janë dënuar për shtypje me dhunë të kryengritjeve që shpërthyen në Libi. Saif al-Islam nuk ishte prezent në gjykatë kur u dha vendimi. Ai mbahet nga ish-grupi rebel në qytetin e Zintanit që refuzon ta dorëzojë atë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029444932937622
array(1) { ["section"]=> string(69) "denohet-me-vdekje-per-krime-lufte-djali-i-gadafit-saif-al-islam-17140" }