Deputeti i pikëlluar poezi dedikuar të motrës që nuk jeton më: Sot trishtimi më ka mbuluar…

Publikuar tek: fcb-bomb, më 18:49 24-12-2016 Deputeti i pikëlluar poezi dedikuar të motrës që nuk jeton më: Sot trishtimi më ka mbuluar…

Deputeti Eduart Ndocaj ka publikuar në faqen e tij në “Facebook” një poezi kushtuar motrës së tij, Marjetës, e cila nuk jeton më.

Në vargjet e publikuara, Ndocaj shpreh dhimbjen për ndarjen e parakohshme nga jeta të motrës së tij, dhimbja për të cilën sa vjen edhe i shtohet.

Poezia:

Motra ime Marjeta

Sot trishtimi me ka mbuluar

edhe njëher për te takuar

Se cdo vit ne kete dite jemi takuar

Se pate lindur ne diten e bekuar

Sot, do te doja te takoheshim perseri, sepse malli me ka marre shume per ty

Une, sot ndihem shum i trishtuar,

Sepse padrejtesish u ndame te mohuar.

S'fajsoj askend, por veten time

Doja vec te takoja edhe njehere te kishim te njettat perqafime si perhere

Une, sot jam shum i deshperuar,

Se per mua ti ishe vllai madh dhe i bekuar

Edhe pse ti sje me mes nesh,

Ti sot per mua je engjelli qe me pershendet lart nga qielli.

Yjet cdo bremje shikoj,

Yllin tend kerkoj,

Nje shenje drite nga ty atje lart kerkoj,

Te them me mall sa te dua

Une, sot nuk gje paqe pa dashurinë tende te bekuar

Kurre s'harrohet buzqeshja jote e pa djallezuar

Ndaj cdo gjeje qe te paten rethuar

Femijer, bashkeshorri, vellezerit, motra, nena e baba per ty qajne,

Mungesa jot eshte bere e veshtire,

Pa ty cdo dite eshte sa njemije

Po ja qe erdhi dita e mallkuar

Te me ndaheshe ne deshperim

Mes dhimbjes dhe vuajtes

Kerkoj i deshperuar te te uroje ditelindjen moter e bekuar.

Tashme ti je ne preherin e Jezusit ne perjetesine hyjnore

Ndersa ne jemi ne falsiteti e jetes njerezore, duke mos pranuar realitetin dhe duke falsifikuar te verteten

Vellai yt, Eduart Ndocaj

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070879459381104
array(1) { ["section"]=> string(95) "deputeti-i-pikelluar-poezi-dedikuar-te-motres-qe-nuk-jeton-me-sot-trishtimi-me-ka-mbuluar-63647" }