Dështon publiciteti i ministres, prestigjozja zviceriane ‘shuplakë’ Kumbaros: Gjirokastra e mbrojtur nga UNESCO, po shkatërrohet

Publikuar tek: aktualitet, më 15:18 10-08-2018 Dështon publiciteti i ministres, prestigjozja zviceriane ‘shuplakë’ Kumbaros: Gjirokastra e mbrojtur nga UNESCO, po shkatërrohet Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka folur  median zviceriane “20 Minuten” duke menduar se ky do të ishte një publicitet i mirë për Gjirokastrën.

Kumbaro ka menduar se media zviceriane po i bënte publicitet Gjirokastrës por në fakt media ka lëshuar një sërë kritikash duke dhënë alarmin për shkatërrimin e kësaj pasurie të mbrojtur nga UNESCO.

“Gjirokastra është në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Megjithatë, qyteti nuk po funksionon mirë: numri i banorëve është vazhdimisht në rënie, shumë ndërtesa po shkatërrohen”, thotë “20 minuten” në kronikën e përgatitur, ndërsa Kumbaro, në të njëjtën linjë si shefi i saj Rama, flet për “ndërhyrje të thella kirurgjike” në Gjirokastër.

LINKU i lajmit DHE VIDEO në:http://m.20min.ch/living/news/story/sorge-um-unesco-welterbe-stadt-gjirokastra-25452819

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 8 kampionë të arteve marciale do përballen në Durrës. Mos i humbni (VIDEO)
Eksradohet nga Greqia në Tiranë VRASËSI shqiptar: Si ekzekutoi me armë në kokë një pasagjer që s’iu bind (EMRI- NGJARJA) »
Article Logic
Execution time: 0.0042870044708252
array(1) { ["section"]=> string(130) "deshton-publiciteti-i-ministres-prestigjozja-zviceriane-shuplake-kumbaros-gjirokastra-e-mbrojtur-nga-unesco-po-shkaterrohet-130725" }