Dhuna në Parlament, arrestohet ish-ministri i Brendshëm dhe zyrtarë të tjerë

Publikuar tek: rajon, më 10:42 28-11-2017 Dhuna në Parlament, arrestohet ish-ministri i Brendshëm dhe zyrtarë të tjerë

Dhuna në Parlamentin Maqedonas, arrestohet ish ministri i Brendshëm dhe disa zyrtarë të tjerë.

Ish-ministri i Punëve të Brendshme dhe drejtor i Byrosë për sigurinë publike, Mitko Çavkov dhe disa persona të tjerë sot në mëngjes u arrestuan me urdhër të Prokurorisë Publike, konfirmuan për MIA-n nga MPB.

Sipas gazetës Ekspres, Çavkov për momentin është në Gjykatën penale ku po jep dëshmi para gjykatësit të procedurës paraprake.

Nga gjykata për MIA-n informojnë se për momentin edhe personat e tjerë janë nxjerrë para gjykatësit të procedurës paraprake i cili vepron sipas parashtresës me shkrim nga PTHP lidhur me ngjarjet në Kuvend të 27 prillit.

Mitko Çavkov, gjatë ngjarjeve në prill kryesoi me shtabin operativ të MPB-së. Nga strukturat më të ulëta të MPB-së ishte thënë se për dy orë ai nuk ka dhënë urdhër për veprim të policisë, çka ka çuar në rrezik jetën e deputetëve dhe gazetarëve.

Krahas Çavkovit, janë arrestuar edhe persona të tjerë, mes të cilëve, edhe deputetët Kërsto Mukovski dhe Zhaklina Peshevska, aktori Vllado Jovanovski, Goran Angellov – Qosja nga Velesi, ish-drejtori i FSSHM-së, Sashe Stefanovski. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0045180320739746
array(1) { ["section"]=> string(82) "dhuna-ne-parlament-arrestohet-ish-ministri-i-brendshem-dhe-zyrtare-te-tjere-101058" }