Dita e Verës! Tradita vazhdon, ja si e feston ky qytet (FOTOT)

Publikuar tek: aktualitet, më 12:30 14-03-2018 Dita e Verës! Tradita vazhdon, ja si e feston ky qytet (FOTOT) Nga festimet

Dita e Verës një festë sa tradicionale aq edhe e ndërthurur çdo vit me risi.

Ashtu si në çdo qytet, kryesisht në Elbasan dhe Tiranë ku festimet arrijnë kulmin, edhe në rrethet dhe kryesisht në Shqipërinë e mesme ka mënyra dhe tradita të ndryshme. Jo shumë larg Elbasanit, rreth 20-30 km larg qytetit buzë Liqenit të Banjës ndodhet i sheshpushimi nga ku duket pamja fantastike e rezervuarit të liqenit ku dikur shtrihej shtrati i lumit Devoll.

Shumë banorë të zonës dhe familjar e grupe shoqërore të ardhura nga Tirana, Elbasani, Durrësi e zona të tjera parkojnë makinat në shesh dhe kalojnë aty në shoqërin e muzikës dhe familjarëve të tyre ditën festive në sheshet dhe lulishtet përreth liqenit.

Duke konsumuar ushqimin që e përgatitin me zgara të improvizuara, pije dhe ballokumet apo vezët e ziera, tradicionale të kësaj dite, kalohet gjithë dita në natyrë dhe në prani të ushqimit bio dhe natyrës ende e pa prekur nga ndertesat luksoze të betonit. Tradita do që kjo ditë të jetë sa më festive dhe bashkëpunuese mes miqve e familjarëve./ E.Mema për newsbomb.al

liq4.jpg

liq5.jpg

liq.jpgliq2.jpgliq3.jpg

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Detaje horror nga krimi i tmerrshëm në Tiranë, Hoxha filmon 21-vjeçaren për 72 minuta: Vjehrra përpëlitej, i vura një shall, pastaj e mbyta me duart e mia
Ish deputeti: Rama dhe Basha do dalin bashkë këto zgjedhje… Kujtoni se ata nuk bëjnë takime të fshehta? »
Article Logic
Execution time: 0.021528959274292
array(1) { ["section"]=> string(65) "dita-e-veres-tradita-vazhdon-ja-si-e-feston-ky-qytet-fotot-113224" }