Dokumentari për “Epirin e Veriut”, reagon Athina: Të shqetësuar për sulmin e nacionalistëve shqiptarë

Publikuar tek: politike, më 20:32 23-12-2015 Dokumentari për “Epirin e Veriut”, reagon Athina: Të shqetësuar për sulmin e nacionalistëve shqiptarë

Dokumentari i prodhuar nga Universiteti i Gjirokastrës, Departamenti i Gjuhës greke, ku flitet për “Epirin e Veriut” ka shkaktuar reagime si në Shqipëri por edhe në shtetin fqinj.

Profesori i Departamentit të gjuhës greke, njëkohësisht edhe autori i dokimentarit, Panajot Barka, ka marrë mbështejten e mediave dhe diplomatëve grekë, që sipas tyre, është “nën sulme vulgare nga nacionalistët shqiptarë”.

Sipas “Reporter.gr”, Misioni diplomatic grek në Tiranë dhe Gjirokastër, sipas udhëzimeve të ministrit të Jashtëm grek, Niko Koçia, shpreh interesin për çështjen në fjalë dhe shqetësimin e Athinës për sulmet ndaj profesorit Barka.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pasaportat për të miturit, Ministira e Brendshme merr vendimin
Veliaj: Gjobës së PD-së i ka filluar kamatvonesa. Kryebashkiaku shpjegon nëse do rritet çmimi i biletës së transportit urban »
Article Logic
Execution time: 0.019707918167114
array(1) { ["section"]=> string(103) "dokumentari-per-epirin-e-veriut-reagon-athina-te-shqetesuar-per-sulmin-e-nacionalisteve-shqiptare-28428" }