Dorëhiqen dy gratë kandidate në PD, ky është biznesmeni që rrëmben postin e deputetit: Jam i lumtur

Publikuar tek: politike, më 11:30 13-02-2018 Dorëhiqen dy gratë kandidate në PD, ky është biznesmeni që rrëmben postin e deputetit: Jam i lumtur

Tërhiqen nga lista dy kandidatet për deputetë të PD në Berat, Juvina Jani dhe Monika Qose të cilat ishin pretendente për të marrë karrigen e deputetes pas largimit të Eduard Halimit nga jeta parlamentare.

Pas kësaj, mandati duket se do i kalojë biznesmenit Astrit Veliaj i cili është shprehur i lumtur që do ulet në karrigen e deputetit.

“I lumtur që do jem deputet, kam qenë edhe më parë. Jam prej 20 vitesh pjesë e PD. Kam ruajtur reputacionin tim në biznes. Vendimi i dy grave për t’u tërhequr nga gara, ishte personal”, ka thënë Veliaj për News 24.

Kujtojmë edhe njëherë se, Eduard Halimi ishte i pari i listës së Beratit, ndjekur nga Astrit Veliaj, Lefter Maliqi, Bujar Hoxhaj, Myslim Haxhin, Juvina Jani dhe Monika Qosja. Mandati i takonte Astrit Veliajt por për shkak të mosplotësimit të kuotave gjinore duhet t’i shkonte direkt mandati Juvina Janit.

Duke qenë se kjo e fundit ka deklaruar se do ta refuzojë ftesën për t’u bërë deputete, mandati do i shkonte gruas tjetër në listë, Monika Qosja por edhe kjo e fundit ka refuzuar duke i lënë të hapur rrugën Astrit Veliajt.

Lista e PD Berat:

lista-berat-pd.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Integrimi në BE, Kukan mesazh Shqipërisë: Jeni të vonuar, ju duhen persona më të kulifikuar
Meta fton eurodeputetët në presidencë, zbardhet ç’u diskutua mes tyre »
Article Logic
Execution time: 0.0040991306304932
array(1) { ["section"]=> string(104) "dorehiqen-dy-grate-kandidate-ne-pd-ky-eshte-biznesmeni-qe-rremben-postin-e-deputetit-jam-i-lumtur-110096" }