Dorëhiqet ministri i Jashtëm holandez, gënjeu për takimin me Putin

Publikuar tek: bota, më 18:44 13-02-2018 Dorëhiqet ministri i Jashtëm holandez, gënjeu për takimin me Putin

Ministri i Jashtëm i Holandës, Halbe Zijlstra ka dhënë dorëheqjen pas vetëm katër muajsh në detyrë pasi pranoi se ka gënjyer për prezencën në një takim me presidentin rus Vladimir Putin.

Zijlstra rrëfeu dje për një gazetë holandeze se kishte gënjyer duke thënë që ishte prezent në një takim biznesmenësh me Putinin në vitin 2006 dhe ku kishte dëgjuar presidentin rus të fliste për “Rusinë e madhe” dhe planet për ekspansion. Në atë kohë Zijlstra punonte për kompaninë Shell.

Gjatë një interviste për Volkskrant, ai tha se nuk kishte qenë vetë prezent, por historinë e kishte kopjuar nga një person që kishte qenë aty, identitetin e të cilit nuk e tregoi.

Megjithatë Zijlstra shtoi se historia nuk është lajm fals por e sajoi sikur ksihte qenë vetë për të mbrojtur burimin e tij.

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ky është fëmija më me fat në botë, vdekja ‘e pa në sy dhe i kaloi për qime’ (VIDEO)
Pako me substancë të bardhë në zyrën e Barack Obamës, ekipet anti-terror në vendngjarje »
Article Logic
Execution time: 0.015061855316162
array(1) { ["section"]=> string(72) "dorehiqet-ministri-i-jashtem-holandez-genjeu-per-takimin-me-putin-110137" }