DORËSHKRIMI I RRALLË I FAIK KONICËS: E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar (E PLOTË)

Publikuar tek: kulture-art, më 11:09 10-03-2017 DORËSHKRIMI I RRALLË I FAIK KONICËS: E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar (E PLOTË)

Ky është një dorëshkrim i rrallë i të madhit Faik Konica që përshkruan një realitet të asokohe që ironikisht vlen edhe sot e kësaj dite.

Nuk dihet me saktësi se në cilin vit e ka shkruar Konica këtë dorëshkrim që publikohet sot nga Sokol Çunga por çdo fjalë e tij vjen kaq aktuale.

"E vërteta është që shqiptarët janë fshatarakë, primitivë dhe të korruptuar, dhe çfarëdo që të bëjë njeriu, ky popull për vetëqeverim nuk ësht' i zoti. Me gjith' këtë, le të punojmë, pa illuzje edhe pa shpresë, për të shkuar kohën edhe për diletantizmë. Unë, të paktën, me këtë shpirt punoj, kur më teket. Ju përshëndosh me zemër, Faik Konitza."

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Studiuesi jep alarmin për bustin te Liqeni Artificial: “Duhet ndërhyrje e menjëhershme” (FOTO)
Filmat e komunizmit, “mea culpa” e regjisorit Piro Milkani. Të ndalohen? “Çdokush e ka pultin në dorë” »
Article Logic
Execution time: 0.057183980941772
array(1) { ["section"]=> string(123) "doreshkrimi-i-rralle-i-faik-konices-e-verteta-eshte-qe-shqiptaret-jane-fshatarake-primitive-dhe-te-korruptuar-e-plote-71424" }