Dritan Ylli: Turizmi kthehet në punëdhënës, sipërmarrësit duhet të përmbushin standartet

Publikuar tek: ekonomi, më 14:36 08-07-2016 Dritan Ylli: Turizmi kthehet në punëdhënës, sipërmarrësit duhet të përmbushin standartet

Drejtori i përgjithshëm i Inspekroratit Shtetëror të Punës, Dritan Ylli, thotë se turizmi është një ndër sektorët që shton numrin e punonjësve gjatë verës. Në një takim me sipërmarrësit e bizneseve të Shëngjinit ai vë theksin tek siguria e punonjësve në punë, dhe autorizimi nga inspektorati i Punës për të miturit. 

“Bregdeti i mrekullueshëm i Shqipërisë, pret dhe akomodon qindra mijëra turist vendas dhe të huaj gjatë sezoni veror. Njëkohësisht ai kthehet në punëdhënësin më të madh në vendin tonë. Kemi një 10-fishim të numrit të punonjësve në sektorin e  hoteleri-turizmit gjatë këtij sezoni. Për këtë arsye patëm një takim shumë të rëndësishëm me me sipërmarrësit kryesor të bregdetit të Shëngjinit. Deklarimi dhe sigurimi i punonjësve, lidhja e kontratës korrekte të punës, që krijojnë lodhje dhe dëmtim të shëndetit të punonjësve, janë disa prej standarteve që duhet të plotësojë cdo punëdhënës, kur punëson një qytetar. Vecanërisht për të punësuarit nën moshën 18-vjec, duhet një autorizim i posacëm nga inspektoriati Punës, për të garantuar që punësimi i të miturve të jetë në punë të përballueshme prej tyre,  në mënyrë që të mos dëmtohet shëndeti i të punësuarve të kësaj kategorie”-theksoi Ylli.

gckl.jpg

 

13590450_244094322643341_7752990191086288963_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071761608123779
array(1) { ["section"]=> string(92) "dritan-ylli-turizmi-kthehet-ne-punedhenes-sipermarresit-duhet-te-permbushin-standartet-45950" }