Dy vite burg për Gruevskin, propozimi për heqjen e mandatit kalon në parlament

Publikuar tek: rajon, më 15:05 07-11-2018 Dy vite burg për Gruevskin, propozimi për heqjen e mandatit kalon në parlament

Komisioni për Çështje të Mandatit dhe Imunitetit në Maqedoni ka miratuar propozimin për heqjen e mandatit të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski.

Ish-kryeministri  akuzohet  për abuzim me fondet publike. Ndaj tij gjykata ka vendosur dënimin me 2 vjet burg duke nisur nga kjo javë.

Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Trajko Velnaoski, u shpreh i revoltuar pas votimit dhe e cilësoi procesin ndaj ish-kryetarit të tij të montuar politikisht.

Ndërsa kryetari i komisionit, Pavle Bogoevski, tha se ish-kryeministri nuk është i denjë për të ushtruar funksione në parlament.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Konfirmohet nga BE: Ja kur takohen Thaçi dhe Vuçiç
Presidenti i Italisë deklaron: Italianët me origjinë shqiptare dhe shqiptarët janë dy faqet e një medalje të artë »
Article Logic
Execution time: 0.016952037811279
array(1) { ["section"]=> string(84) "dy-vite-burg-per-gruevskin-propozimi-per-heqjen-e-mandatit-kalon-ne-parlament-140620" }