Dyfishohen kërkesat për azil në Gjermani

Publikuar tek: bota, më 07:25 14-07-2015 Dyfishohen kërkesat për azil në Gjermani

Numri i kërkesave për azil në gjermani është dyfishuar duke arritur shifrën e 180 mijë personave vetën në muajt e parë të këtij viti, numër që është dy herë më i madh krahasuar me një vit më parë.

Pjesa më e madhe e azilkërkuesve janë nga Siria, Iraku dhe vendet e tjera afrinake por një rritje të madhe ka pësuar edhe numri azilkërkuesve nga Europa Lindore.

Ministri i Brendshëm Maiziere tha se rritja e fluksit të emigrantëve do të thotë rritje të sfidave me të cilat po përballet shteti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069069862365723
array(1) { ["section"]=> string(46) "dyfishohen-kerkesat-per-azil-ne-gjermani-16107" }