E BUJSHME, njeriu që 'ka në dorë' Tiranën nën hetim (Ç’KA BËRË ARKITEKTI STEFANO BOERI)

Publikuar tek: aktualitet, më 15:17 14-03-2018 E BUJSHME, njeriu që 'ka në dorë' Tiranën nën hetim (Ç’KA BËRË ARKITEKTI STEFANO BOERI) Arkitekti italian Stefano Boeri

Arkitekti italian Stefano Boeri është vënë në qendër të vëmendjes që kur ai u ngarkua nga Kryeministri Rama për hartimin e planit të zhvillimit urban të Tiranës.

Së fundmi studio e Stefano Boeri do të dizajnojë tre gjimnazet e reja që pritet të ndërtohen në Tiranë. Por mësohet se në Itali, arktitekti është nën hetim, bashkë me kryetarin e Bashkisë së qytetit të Norcias në Itali.

Mediat italiane raportojnë se të dy janë të përfshirë në një skandal, pas ndërtimit të qendrës së Norcias. 

Qendra është sekuestruar me kërkesë të prokurorit, sepse ndërtimi (projekti i Boerit) rezultonte pa lejen e nevojshme të arkelogjisë, arteve të bukura dhe peisazhit, duke qënë se kjo ishte një zonë e mbrojtur.

Për më tepër, qendra do të ishte një punë përfundimtare dhe jo e përkohsme, pavarësisht nga rregullorja e emergjencës pas tërmetit që goditi Italinë.

Qendra u realizua me fondet e mbledhura, nga Këshilli i Qytetit, pas tërmetit. Boeri nga ana e tij, i tha ANSA-s, se ishte pa fjalë, dhe se gjjithçka është një keqkuptim gjigand. 

Mësohet se ndërtimi ishte bërë jashtë rregullave, dhe është ndërtuar në një zonën e mbrojtur  brenda Parkut të Maleve Sibillini dhe që është një vend me interes nga komuniteti.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjiknuri paralajmëron nga Elbasani: Mos shpërdoroni arkëtimet nga aksioni, ujësjellësit të shlyejnë borxhet
Zbulohet thuajse 1 TON DROGË në shtëpinë e korçarit, pronari merr arratinë »
Article Logic
Execution time: 0.035284996032715
array(1) { ["section"]=> string(89) "e-bujshme-njeriu-qe-ka-ne-dore-tiranen-nen-hetim-c-ka-bere-arkitekti-stefano-boeri-113241" }