E BUJSHME/ Zyrtari i DASH shmang Tiranën zyrtare ( Zbardhet AXHENDA dhe LËVIZJET)

Publikuar tek: politike, më 12:53 13-03-2018 E BUJSHME/ Zyrtari i DASH shmang Tiranën zyrtare ( Zbardhet AXHENDA dhe LËVIZJET) Wess Mitchell, asistenti i DASH

Asistent sekretari i Departamentit Amerikan të shtetit për çështjet e Evropës dhe Euroazisë, Wess Mitchell shmang Tiranën zyrtare nga një udhëtim ballkanik që do të nisë sot në 12 mars dhe do të përfundojë në 17 mars. Nuk dihet cilat janë arsyet pse Shqipëria nuk është në axhendën e zyrtarit amerikan, ndërkohë që ai, sipas njoftimit për shtyp të Departamentit të Shtetit do të ndalet në Prishtinë, Shkup, Beograd, Athinë dhe Nicosia të Qipros.

Në 12 mars në Prishtinë do të takojë zyrtarët duke përfshirë presidentin Thaçi, kryeministrin Haradinaj dhe forca të tjera politike e shoqëri civile, për të theksuar lidhjen mes Kosovës dhe SHBA thuhet në njoftimin për shtyp. Qëllimi kryesor është inkurajimi I qeverisë së kosovës për të avancuar në marrëdhëniet normale me Serbinë, në forcimin e shtetit të së drejtës, rritjen ekonomike dhe ndryshimet e pritshme rajonale për integrimin dhe stabilitetin e Ballkanit.

Në 13 mars, (nesër) do të jetë në Maqedoni, në takim me kryeministrin Zaev dhe ministrin e Jashtëm Dimitrov. Në Beograd, në 14 mars do të takohet me presidentin Vucic dhe kryeministren Brnabic si dhe liderët opozitarë. Në Athinë në 15 mars do të takohet me zyrtarë grekë dhe do të mbyllë turin e tij në Qipro.

Kush qëndron në Gjermani pa dokumenta, dhe ka kërkuar procedura azili apo lejesh qëndrimi, mund të përballet me një trysni të re kthimesh për në Shqipëri.

Ministri I brendshëm që do të marrë detyrën Horst Seehofer thotë se në planet e tij është edhe rritja e deportimeve nga vendi. “Një masterplan për procedurat e azilit” ka thënë ai në median gjermane duke shtruar nevojën për një shtet të fortë për të mbrojtur vlerat liberale gjermane.

“Numri I deportimeve duhet të rritet. Ne duhet të ndërmarrim aksione të shpejta, sidomos në rastet e kriminelëve apo autorëve të lidhur me ta ndërmjet kërkuesve të azilit” tha Seehofer për gazetën gjermane Bild.

Ai ka qenë kritik për politikat emigratore të Angela Merkel dhe tha se vendimet për aplikimet për azil duhet të mbyllen në pak muaj dhe jo në një vit apo më shumë.

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Monika Kryemadhi pyetet për vendimin e rëndësishëm të Metës: As që më intereson fare
“Rama ka qejf të bëjë plazh lakuriq... më mirë brekët e Violeta Manushit”, Kryemadhi shkrin deputetët e LSI, sikletos gazetarët »
Article Logic
Execution time: 0.047214031219482
array(1) { ["section"]=> string(84) "e-bujshme-zyrtari-i-dash-shmang-tiranen-zyrtare-zbardhet-axhenda-dhe-levizjet-113107" }