E njofton NASA, ndahet nga jeta astronauti që shkeli në Hënë

Publikuar tek: rajon, më 18:28 08-01-2018 E njofton NASA, ndahet nga jeta astronauti që shkeli në Hënë

NASA njoftoi vdekjen e John Young, komandantit legjendar të misionit të parë të anijes hapësinore 'Shuttle'.

Ai fluturoi gjashtë herë në hapësirë ​​dhe gjithashtu është një nga njerëzit që ka prekur terrenin e Hënës.

Astronauti Young ndërroi jetë në moshën 87 vjeç pas një sëmundje në mushkri.

Lajmin e bërë të ditur vetë agjencia hapsinore amerikane, e cila ka shprehur ngushëllimet për familjarët e  astronautët.

Young ishte astronauti i vetëm nga agjencia amerikane e hapësirës që mori pjesë në programet Binjakët, Apollo dhe Shuttle.

Ai ishte njeriu i parë që do të shkonte ​​gjashtë herë në hapësirë dhe i nënti që ka shkelur në Hënë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pranga dy shqiptarëve në Itali, kapen me bizhuteri të vjedhura me vlerë 70 mijë euro
Pas Shqipërisë, është radha e Kosovës që të përballet me kapriçot e motit »
Article Logic
Execution time: 0.038628101348877
array(1) { ["section"]=> string(66) "e-njofton-nasa-ndahet-nga-jeta-astronauti-qe-shkeli-ne-hene-105863" }