E papritur: Dy këshilltarët e LSI bashkojnë votat me PS dhe shkarkojnë kryetaren e PD. Reagon menjëherë dega e LSI

Publikuar tek: barometri, më 08:16 31-05-2018 E papritur: Dy këshilltarët e LSI bashkojnë votat me PS dhe shkarkojnë kryetaren e PD. Reagon menjëherë dega e LSI

Vijojnë suprizat politike në Bashkinë e Gjirokastrës, aty ku së fundmi koalicioni PD-LSI ka marrë një tjetër goditje në mbledhjen e ditës së sotme.

Dy këshilltarë të LSI-së, Vjollca Koko dhe Monda Kllapi vendosën të qëndrojnë në mbledhje duke bashkuar votat me PS-në për shkarkimin e kryetares së këtij këshilli, Mimoza Çomo, e cila u zgjodh disa javë më parë si përfaqësuese e PD-së.

17 këshilltarët e pranishëm në mbledhje zgjodhën në krye të këshillit, mjeken Vjollca Koko, e cila është përfaqësuese e LSI-së në Këshillin Bashkiak.

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i LSI-së në Gjirokastër që e cilësojnë zhvillimin e sotëm si shenjë e demokracisë brenda partisë.

Më poshtë reagimi i plotë i LSI Gjirokastër:

DEKLARATË

Lsi Gjirokastër, e qartë në misionin dhe vizionin e saj, ka treguar gjatë gjithë kohës maturi dhe qetësi përkundër sulmeve që i janë bërë pa ndërprerje. Kjo parti, pavarsisht shpifjeve që hapen vazhdimisht ndaj saj për shkak të frikës që kanë “të mëdhenjtë”, ka ditur të ruajë orientimin dhe i ka qëndruar besnike qëllimeve të veta. Një nga arsyet se përse qëndron kaq fort përballë partive të tjera që e rivalizojnë është se në ndryshim nga ato, LSI i jep rëndësi të veçantë zhvillimit të demokracisë brenda saj.

Tek LSI mendimi ndryshe do të thotë zhvillim. I tillë ishte edhe rasti i ngjarjeve të fundit në Këshillin e Bashkisë Gjirokastër ku dy këshilltare përfaqësuese të LSI kanë marë një venfim personal për të mos mbështetur shumicën e grupit të këshilltarëve të LSI. E kuptojmë perceptimin e komunitetit se shumica e vendimeve që merren në parlamentin e qytetit merren në zyrat e partive por në rastin tonë njerëzit janë të lirë në vendimet e tyre dhe kjo nuk do të thotë aspak se ato janë larguar nga përfaqësimi i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Nuk është aspak serioze që një herë na akuzojnë se ju bëjmë presion këshilltarëve pastaj akuzojnë këshilltarët që veprojnë ndryshe nga ajo që presin si tradhëtarë. Përfundimisht znj. Koko dhe Kllapi kanë vepruar sipas vendimit të tyre personal duke marë pjesë dhe duke votuar në një mbledhje që lë dyshime për legjimitetin e saj, pra nuk kanë vepruar sipas një vendimi politik, por kjo nuk i përjashton aspak nga LSI. Ato janë dhe ngelen përfaqësueset tona. Ka ardhur koha të mësohen të gjithë me demokracinë brenda partise. Urojmë që këtë demokraci të kenë edhe partitë e tjera. Nga LSI kush ishte për tu larguar, u largua, partia u pastrua dhe në vazhdim ne po rritemi sepse rreth nesh po afrohen ata që besojnë në parimet tona.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022831916809082
array(1) { ["section"]=> string(119) "e-papritur-dy-keshilltaret-e-lsi-bashkojne-votat-me-ps-dhe-shkarkojne-kryetaren-e-pd-reagon-menjehere-dega-e-lsi-122713" }