Ekspozita e “Vlorës së vjetër”, mbledh qytetarë dhe turistë në Muzeun e Pavarësisë

Publikuar tek: kulture-art, më 19:06 28-08-2015 Ekspozita e “Vlorës së vjetër”, mbledh qytetarë dhe turistë në Muzeun e Pavarësisë

Një ekspozitë e veçantë është hapur në Vlorë me fotot e godinave të vjetra të qytetit bregdetar, ku shpjegohet edhe funksioni që ato kanë pasur përgjatë historisë.

Ekspozita është idejuar nga gazetarët Ergys Alushi dhe Ervin Haruni në bashkëpunim me historianin Agim Hametaj, ndërsa është çelur në Muzeun Kombëtar të Pavarësisë.

Për tre ditë do të qendrojë e hapur ekspozita në ambientet e muzeut dhe më pas do të zhvendoset në zona të ndryshme të qytetit.

Të shumtë kanë qenë qytetarët dhe turistët që janë tërhequr dhe kanë vizituar këtë ekspozitë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Si i shpëtoi “Kapedani” censurës dhe reagimi i Enver Hoxhës kur pa filmin, rrëfehet Muharrem Fejzo
Nik Xhelilaj bën krenar një komb të tërë, vjen në një tjetër film (FOTO) »
Article Logic
Execution time: 0.021826982498169
array(1) { ["section"]=> string(85) "ekspozita-e-vlores-se-vjeter-mbledh-qytetare-dhe-turiste-ne-muzeun-e-pavaresise-19423" }