Emri i ri i Maqedonisë, Ivanov refuzon takimin me Zaev

Publikuar tek: rajon, më 12:33 13-06-2018 Emri i ri i Maqedonisë, Ivanov refuzon takimin me Zaev

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov refuzon takimin me Kryeministrin e vendit, Zoran Zaev. Ky i fundit mësohet se i ka shkuar në zyrë Presidentit ta informojë në lidhje me çështjen e emrit, marrveshje që u arrit dje me Greqinë.

Sakaq, takimi i sotëm nuk ka zgjatur më shumë se 2 minuta, pasi Ivanov ka braktisur takimin.

Athina dhe Shkupi kanë rënë dakort që nga sot ish-republika Jugosllave të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut.

Emri zyrtar i Maqedonisë deri më sot ka qenë Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë (IRJM). Emri i ri në anglisht dhe maqedonisht është Republic of North Macedonia, dhe në maqedonisht Severna Makedonija.

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E RËNDË/ Makina shpërthen në flakë, vdes 22 vjeçarja shqiptare (EMRI)
900 emigrantë në mëshirë të fatit, Italia hap dyert »
Article Logic
Execution time: 0.016711950302124
array(1) { ["section"]=> string(60) "emri-i-ri-i-maqedonise-ivanov-refuzon-takimin-me-zaev-124221" }