Erdogan anullon gjithë fushatën në Stamboll (ARSYEJA)

Publikuar tek: bota, më 13:22 12-06-2019 Erdogan anullon gjithë fushatën në Stamboll (ARSYEJA)

Agjensia prestigjoze ‘Reuters’ ka berë të ditur që presidenti turk Tayyip Erdogan ka anulluar të gjithë fushatën e tij në qytetin e Stambollit.

Erdogan kishte organizuar 39 mbledhje me qytetarët në vende të ndryshme të Stambollit por tani i ka anulluar të gjitha.

Presidenti e mori përsipër këtë, pasi donte të ndihmonte vetë në fushatën e pretedentit për bashkinë e Stambollit, Binali Yildimir. Erdogan ka frikë se do të humbasë Stambollin në zgjedhjet e parakohshme të zyrtarizuara më 23 Korik.

Arsyeja e anullimit të fushatës sipas mediave së Tayyip Erdogan sipas Reuters është konflikti i ditëve të fundit me Amerikën. Përfaqësuesit amerikanë në Turqi votuan ditën e djeshme kunder blerjes së avioneve F-35 dhe S-400 dhe kjo ka vendosur presidentin turk në një poziët të vështirë.

Trazirat në Turqi janë në favor të kundërshtarëve të Erdogan të cilët fitojnë gjithnjë e më shumë fuqi...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022073984146118
array(1) { ["section"]=> string(58) "erdogan-anullon-gjithe-fushaten-ne-stamboll-arsyeja-167941" }