Erdogan thirrje të fortë turqve: Mos përdorni as euro dhe as dollar

Publikuar tek: barometri, më 10:13 12-08-2018 Erdogan thirrje të fortë turqve: Mos përdorni as euro dhe as dollar

Sipas presidentit turk duhet përkrahur monedha vendase, vlera e së cilës ka pësuar rënie të mëdha, për shkak të përkeqësimit të marrëdhënieve me SHBA-në.

Erdogan gjithashtu tha se është për keqardhje që Shtetet e Bashkuara po zgjedhin Andreë Brunson, një pastor amerikan që po gjykohet në Turqi nën akuzat për terrorizëm, përpara se të zgjedhin si aleat strategjik Ankaranë.

Madje sanksionet dhe kërcënimet e SHBA me tarifa kanë çuar pothuajse në kolapsin e valutës turke, lirës, e cila vetëm më 10 gusht ka rënë për 19%.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.04096794128418
array(1) { ["section"]=> string(73) "erdogan-thirrje-te-forte-turqve-mos-perdorni-as-euro-dhe-as-dollar-130868" }