Et’hem Ruka nxjerr nga koleksioni krijimin e rrallë të Ramës, zbardhet shënimi me "gjelin në qeverinë e Majkos"

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:17 13-07-2016 Et’hem Ruka nxjerr nga koleksioni krijimin e rrallë të Ramës, zbardhet shënimi me

Një nga figurat më të rëndësishme të PS që nga vitit 1990, Et'hem Ruka,  tre herë ministër në qeveritë e PS, deputet në 7 legjislatura dhe biokimisti me gardën shkencore profesor doktor të mbrojtur në Francë, nxjerr nga koleksioni një krijim të rrallë të kryeministrit Edi Rama. Ja çfarë i shkruan Rama i shkruan si shënim në vizatim:

"Mikut tim Et’hem I dhuroj me zemërgjerësi këtë gjel që përpiqet të pjellë vezën e kuqe në natën e parë të qeverisë Majko." 

Et’hem Ruka:

Ky është vetem nje nga krijimet e Edi Rames si pjese e koleksioni tim të grumbulluar më shumë se 15 vite me parë. Se si ka ndodhur kjo e ka shpjegiar vetë Rama në nje nga intervistat e tij të fundit: " Po ju tregoj një sekret të vogël që tregon se si filloi mbledhja e tyre. S'e kam treguar ndonjëherë, por për të filluar koleksinin eshte bere sebep Ethem Ruka! Po, miku im Ethemi, minister i atehershem i Arsimit qe e kisha ngjitur ne qevere dhe që në fund të mbledhjes se perjavshme me merrte vizatimet e dites. Nje dite i shkova ne zyre ne Ministrine e Arsimit, nuk mbaj mend per cfare, dhe pasi mbaruam bisedën, me thote me buzeqeshjen e dikujt qe po te ben nje surprize: "Tani dua te te tregoj nje koleksion te rralle!", dhe nxjerr nje dosje ku kishte ormisur per merak te gjitha vizatimet e mia. Deri atehere me ndodhte shpesh ti beja shuk e ti hidhja ne kosh, kur ikja nga zyra. Ishin te gjitha me stilolaps te zi apo blu si te qellonte, ndonjehere me stilolaps te kuq. Per here te pare i pash si vepra arti. Dhe kur kthehem ne zyre, i merzitur qe Ethemi me kishte "grabitur" sy per sy gjithe ato vepra i them asistentes: "Mi ruaj ato qe zhgarravis gjate dotes!". "Kam ruajtur disa per qejfin tim" me thote. "Urgjentne dosje" - i them- "Ethemit s'kam ci bej, po te tuat do ti marr mbrapsht"...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.058678150177002
array(1) { ["section"]=> string(114) "et-hem-ruka-nxjerr-nga-koleksioni-krijimin-e-rralle-te-rames-zbardhet-shenimi-me-gjelin-ne-qeverine-e-majkos-46429" }