Etiopia djeg 6.1 ton fildish për të dekurajuar tregëtinë ilegale

Publikuar tek: bota, më 18:30 20-03-2015 Etiopia djeg 6.1 ton fildish për të dekurajuar tregëtinë ilegale

Etiopia bëhet vendi i dytë afrikan që djeg rezervat e saj të fildishit për të dekurajuar joshjen dhe tregëtinë, në përpjekjen globale për të ruajtur gjuetinë e elefantëve, një specie e rrezikuar pasi numri i tyre po pakësohet me shpejtësi të.

Davud Mome, Drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit etiopian Jetën e Egër dhe Konservimin, tha se fildishi i djegur u është konfiskuar njerëzve të ndryshëm në 20 vitet e fundit. Pjesa më e madhe e fildishit ishte duke u trafikuar nga Etiopia për në vendet e treta.

Që nga viti 2010 në Etiopi janë arrestuar 734 njerëz janë arrestuar për tregëti të paligjshme të fildishit, shumica e tyre janë shtetas kinezë që kalojnë nëpërmjet Aeroportin Ndërkombëtar Bole në Addis Ababa.

Abate Tulu nga autoriteti i Kafshëve të Egra tha se popullsia e elefantëve në vitin 1970 ka qenë 15 mijë, dhe sot kanë mbetur vetëm 1900 elefantë, si pasojë e gjuajtjes së tyre për tregëtinë ilegale të fildishit.

“Save the Elephants” ka thënë se vetëm midis vitit 2010 dhe 1012, në Afrikë janë vrarë rreth 100 mijë elefantë.

Muajin e kaluar, Kina vendosi ndalimin e importit një vjeçar të fildishit, pas kritikave të shumta të qytetarëve dhe organizatave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028901100158691
array(1) { ["section"]=> string(69) "etiopia-djeg-6-1-ton-fildish-per-te-dekurajuar-tregetine-ilegale-6493" }