Europol: ISIS planifikon sulme të mëdha në Europë

Publikuar tek: bota, më 15:15 25-01-2016 Europol: ISIS planifikon sulme të mëdha në Europë

Isis ka rritur aftësinë për të nisur sulme terroriste globale dhe planet e tyre për të sulmuar sërish në Europë janë të ngjashme me sulmet e Parisit, sipas kreu i agjencisë policore të Bashkimit Europian, për AFP.

Rob Ëainëright i tha gazetarëve se një raport i ri për agjencinë tregon planet e reja të të Ashtuquajturit Shtet Islamik, të cilët kanë zhvilluar aftësi të reja për të kryer sulme masive globale kryesisht të përqëndruara në Europë.

Komentet e Ëainëright u bënë një ditë pasi mediat e ISIS publikuan imazhet e pjestarëve të sulmeve në Paris përpara se ato kë kryheshin duke i marrë jetën 130 personave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021505117416382
array(1) { ["section"]=> string(54) "europol-isis-planifikon-sulme-te-medha-ne-europe-30889" }