Fani nga Mirdita ruan me fanatizëm në murin e kullës çiften belge mbi 70-vjeçare

Publikuar tek: kulture-art, më 21:57 14-12-2016 Fani nga Mirdita ruan me fanatizëm në murin e kullës çiften belge mbi 70-vjeçare Fan Doda nga Perlati me çiften belge mbi 70 vjeçare

Fan Doda është zotëria 84-vjeçar i cili ka ruajtur me fanatizëm çiften belge mbi 70 vjeçare.

Ashtu siç rrëfen dhe gazetari Gjergj Marku, Fani e ka ruajtur çiften të murosur në murin e kullës mbi 200 vjeçare.

84-vjeçari nga Perlati, një nga reliket e çmuara që ruan në kullën e tij bujtëse me moshë mbi 200 vjeçare, thotë se çiften që ka në dorë të markës belge, e ka ruajtur për 50 vitet e regjimit të mëparshëm pa e regjistruar në murin e trashë të kullës së hershme, duke e “murosur”, ndërsa vetëm pas viteve ’90-të e ka regjistruar përmes shoqatës së gjuetarëve ku ai dhe bën pjesë. 
Kulla e tij e moçme tashmë është bërë streha pritëse e jo pak turistëve dhe kureshtarëve të huaj, bujtinë tek e cila duket se gjithnjë zbulon nga një histori te re, siç janë dhe reliket e ruajtura me fanatizëm nga bujtësit e vet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mes 5 kandidaturave, ja kujt i jep çmimin “shkrimtari më i mirë i vitit” ministrja Kumbaro dhe shuma e parave që i akordohet
Tmerruese: Në Rusi nis “Reality Show” ku lejohet përdhunimi dhe vrasja »
Article Logic
Execution time: 0.019529104232788
array(1) { ["section"]=> string(86) "fani-nga-mirdita-ruan-me-fanatizem-ne-murin-e-kulles-ciften-belge-mbi-70-vjecare-62682" }