Festimi i Xhakës dhe Shaqirit me shqiponjë, mediat serbe TURFULLOJNË nga inati

Publikuar tek: sport, më 21:51 22-06-2018 Festimi i Xhakës dhe Shaqirit me shqiponjë, mediat serbe TURFULLOJNË nga inati Xhaka dhe Shaqiri

Festimi i dy golave të mbrëmjes së sotme të realizuar nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me shqiponjat ndër duar, duket se ka irrituar edhe njëherë serbët e sidomos mediat vendase.

Të kërcënuar nga këto simbolika, disa media e kanë cilësuar këtë mënyrë festimi si provokim të frikshëm duke i kujtuar kombëtares serbe dhe Serbisë “Shqipërinë e Madhe”.

Xhaka ka festuar duke bërë shenjën e shqiponjës, duke dalë qartësisht se ai ishte duke vënë në pah origjinën e tij shqiptare. Ky gjest të kujton atë për krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ që shumica e shqiptarëve e kanë në mendje. Shqiptarët përdorin çdo lloj mënyre për të nxjerrë në pah idenë e tyre. Të gjithë sportdashësit mund të shihnin gjestin e tij provokues. Kujtojmë se edhe Shaqiri ka në këpucët e tij simbole të Shqipërisë dhe të Kosovës”, shkruhet në Blic.rs.

Ndërkohë disa politikanë serbë kanë kërkuar nga Federata e Futbollit Zvicerian pëzullimin e dy futbollistëve me origjinë shqiptare.

Ndeshja e Grupit E, Serbi-Zvicër u mbyll me rezultatin 1-2, ku dominuan golat e shqiptarëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Xhaka dhe Shaqiri ‘çanë’ rrjetën serbe, reagon kryeministri Rama
Jo vetëm goli dhe festa me shqiponjë, Xhaka-serbëve: Kjo është për ju (Mesazhi) »
Article Logic
Execution time: 0.026401996612549
array(1) { ["section"]=> string(84) "festimi-i-xhakes-dhe-shaqirit-me-shqiponje-mediat-serbe-turfullojne-nga-inati-125402" }