Fillon rritja e çmimit të karburanteve

Publikuar tek: ekonomi, më 20:30 09-02-2015 Fillon rritja e çmimit të karburanteve

Disa nga kompanitë e karburanteve kanë filuar rritjen me 5 lekë të çmimit të karburanteve.

Sipas vazhgimit të “Monitor” gjatë fundjavës dy-tre kompani kanë rritur çmimet e naftës dhe benzinës në pompë me 3-5 lekë. Rritjen e çmimeve e kanë filluar Elda dhe Tea ndryshe nga herët e tjera ku fillimisht rriste çmimin shoqëria me peshë dominante në treg Kastrati dhe ndiqej nga shoqëritë e tjera. Pritet reagimi i shoqërive të tjera ditët e ardhshme.

Kjo është rritja e parë e çmimit pas më shumë se 6 muajsh dhe vjen pasi tregjet ndërkombëtare çmimi i naftës bruto preku fundin javën e kaluar dhe filloi rritja e çmimit. Gjithashtu në janar të këtij viti hyri në fuqi rritja e taksës së qarkullimit me 12 lekë(me TVSH) e cila nuk u reflektua menjëherë nga kompanitë për shkak se vijonte trendi zbritës i çmimeve në tregun ndërkombëtar.

 

Kështu në pompë çmimet e vrojtuara sot në datë 9 shkurt 2014 janë si vijon:

 

Kompania                 çmimi i naftës              çmimi i benzinës          Ndryshimi

Elda                            164                                   167                              + 5 lekë

Kastrati                      158                                   161                                 0

Tea oil                        165                                   165                              + 5 lekë

Bolv Oil                      155                                    155                                0

IT oil                           155                                    158                             +3-4 lekë

Gulf                            157/167                                                                +5 lekë

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024084806442261
array(1) { ["section"]=> string(43) "fillon-rritja-e-cmimit-te-karburanteve-2873" }