Filmi Kosovar “Babai” do të konkurrojë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Gjenevë

Publikuar tek: kulture-art, më 11:01 28-10-2015 Filmi Kosovar “Babai” do të konkurrojë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Gjenevë Filmi me regji te Visar Morines, \"Babai\" do te prezantohet ne festivalin nderkomnbetar te Gjeneves

Në festivalin ndërkombëtar të Filmit në Gjenevë për herë të parë ka edhe një konkurrim filmi shqiptar. Eshtë regjizori Visar Morina, që paraqet realitetin e viteve 1990 në Kosovë, jetën e një babai dhe të birit të tij që detyrohen të lënë vendin për të shkuar në Gjermani. 

Festivali do të mbahet nga datat 6 deri në 14 nëntor në Gjenevë dhe për 9 ditë ajka e kinemasë ndërkombëtare do të shfaqet në ceremoni të veçantë.

babai1

Jemi në vitet pak para luftës. Nori është 10 vjeç dhe mbijeton si mundet me babain e vet Gëzimin. Kur babai e braktis fëmijën, ky i fundit vendoset të niset në kërkim të tij. Gjithë filmi vjen në këndvështrimin e fëmijës për realitetin.

Visar Morina nuk e ka këtë një fabul të veten apo histori të përjetuar nga regjizori. Filmi Babai ka marrë cmimin e Europa Cinemas Label dhe cmimin Best Director në festivalin ndërkombëtar të Karlovy Vary. Eshtë prezantuar në Kosovë në shtatorin e kaluar. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028223037719727
array(1) { ["section"]=> string(90) "filmi-kosovar-babai-do-te-konkurroje-ne-festivalin-nderkombetar-te-filmit-ne-gjeneve-24136" }