Firefox sjell risi të reja, performancë e avancuar versionesh

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:57 03-08-2016 Firefox sjell risi të reja, performancë e avancuar versionesh

Firefox ka sjellë një version të ri për desktop dhe Android, një hap i madh ky për browserin Firefox që ndodhet në vendin e tretë.

 Por çfarë ka ndryshuar konkretisht?

Mozilla po shkon drejt “Multi-Process Firefox”, që ndan sistemin bazë Firefox, nga përmbajtja në web. Kjo do të thotë se nëse ndonjë tabelë e hapur po konsumon shumë nga burimet e sistemit, pjesa tjetër e web-it mbetet e paprekur. 

Tingëllon ndoshta pak e thatë, por Mozilla është e bindur se kjo do të adresojë drejt një stabiliteti dhe performance më të lartë se ato të versioneve të mëparshme, raporton Klokodili.al

Për të parë nëse është aktivizuar edhe tek ju ky version shtypni “about:support” në shiritin e kërkimit dhe konstolloni nëse opsioni ‘Multiprocess Windows’ është nën komandën ‘Enabled by default’.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022615194320679
array(1) { ["section"]=> string(66) "firefox-sjell-risi-te-reja-performance-e-avancuar-versionesh-48666" }