Foshnja e lindur me gjuhë të madhe buzëqesh falë ndërhyrjes kirurgjikale (Foto-Video)

Publikuar tek: bota, më 17:17 13-10-2016 Foshnja e lindur me gjuhë të madhe buzëqesh falë ndërhyrjes kirurgjikale (Foto-Video)

Foshnja e vogël që kishte lindur me madhësinë e gjuhës sa një të rrituri, tashmë mund të buzëqeshë falë ndërhyrjes kirurgjikale që i ndryshoi jetën përgjithmonë.

Paisley Morrison-Johnson nga Dakota e Jugut, SHBA, lindi me sindromën Beckwith Weidemann (BWS), çrregullim i ritjes tejmase të gjuhës që prek 1 në 11 mijë foshnje në mbarë botën, raporton Newsbomb.al.

Prindërit e saj patën frikë se fëmija i tyre nuk do të mbijetonte për shkak të problemeve me frymëmarrjen dhe pamundësinë për të pirë qumësht. Por falë ndërhyrjes së dytë të suksesshme nga mjekët kirurgë ajo tashmë ka një jetë normale. /Newsbomb.al/

sdq3rtadgfeenshot_1.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014263153076172
array(1) { ["section"]=> string(89) "foshnja-e-lindur-me-gjuhe-te-madhe-buzeqesh-fale-nderhyrjes-kirurgjikale-foto-video-56057" }