FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:25 28-07-2018 FOTO E DITËS

Mbrëmjen e djeshme ndodhi eklipsi i plotë i hënës, më i gjatë i shekullit, pasi zgjati për rreth 103 minuta, pamë  “Hënën e Përgjakur”.

Nata e djeshme ishte vërtet e veçantë pasi toka u vendos  mes diellit dhe satelitit duke krijuar kështu një rreth hije. Hëna u bë plotësisht e kuqe.

Kjo dukuri zgjati rreth orës 21:30 deri në 23:13, por kulmi i këtij eklipsi ishte rreth orës 22:22.

Eklipsi ishte i dukshëm pothuajse në të gjithë vëndet e Evropës, gjithashtu u pa edhe në Lindjen e Mesme, në Australi, në Afrikë si dhe në pjesën më të madhe të Azisë dhe Amerikës Jugore.

Marsi shkëlqeu më shumë se herët e tjera.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024849891662598
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-129369" }