FOTO-LAJM: Përçudnimi që do i bëhet peisazhit të Durrësit dhe Torrës

Publikuar tek: kulture-art, më 16:33 18-01-2017 FOTO-LAJM: Përçudnimi që do i bëhet peisazhit të Durrësit dhe Torrës

Kjo është një nga ato foto që nuk ka nevojë për koment aq sa për një denoncim të asaj që po ndodh në qytetin bregdetar të Durrësit.

Dhe denoncimi vjen nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore që thotë se projekti “VELIERA” do e shndërrojë Durrësin në një qytet pa identitet.

“Përçudnimi qe do i bëhet peisazhit të Durrësit, dhe Torrës, me projektin VELIERA”, shkruan Forumi për Trashëgiminë ndërsa publikon këtë foto. Projekti është përgatitur nga studio e arkitekturës shqiptare ERALD -G + ARKONSTUDIO dhe një studio e njohur arkitekture nga Italia, ARCHEA. Sheshi i ri publik do të ketë një sipërfaqe prej 12 mijë metrash katrorë.

Vlera e të gjithë këtij projekti do të jetë rreth 6 milionë dollarë. Nëse për kryebashkiakun Vangjush Dako ky është një projekt që sjell zhvillim, mbrojtësit e trashëgimisë thonë se ky projekt do sjellë veç shkatërrim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sot 70-vjetori i lindjes së aktorit të madh Roland Trebicka që u nda nga jeta aq parakohe
Komunikimi i parë i shtetit shqiptar me një president amerikan: Keni treguar interes për vendin tim, na ndihmoni »
Article Logic
Execution time: 0.023648023605347
array(1) { ["section"]=> string(73) "foto-lajm-percudnimi-qe-do-i-behet-peisazhit-te-durresit-dhe-torres-65918" }