Francë, arrestohen 3 gazetarë

Publikuar tek: bota, më 12:30 26-02-2015 Francë, arrestohen 3 gazetarë

Pas një sinjali shqetësues të qeverisë franceze për fluturime të telekomanduara të paautorizuara në kryeqytet, policia e Parisit arrestoi tre gazetarë të Al Jazeera që po fluturonin e  filmonin një dron në një park të madh në pjesën perëndimore të qytetit.

Arrestimet erdhën pasi një natë më parë objekte të paidentifikuara fluturuese u shfaqën në Paris,  thanë zyrtarët e policisë në Paris të mërkurën.

Nuk kishte asnjë lidhje të dukshme mes arrestimeve dhe fluturimeve mbi Paris tha Agnes Thibault-Lecuivre, zëdhënëse e prokurorit të Parisit. "Nuk duhen shkrirë këto dy ngjarje në një," tha ajo.

Një nga gazetarët e Al Jazeera, Tristan Redman, ka punuar më parë në Herald International Tribune, njohur tani si Internatiol  New York Times.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028188943862915
array(1) { ["section"]=> string(33) "france-arrestohen-3-gazetare-4476" }