Frika për terrorizëm në rrugët britanike, agjentët kthehen në “Rambo”

Publikuar tek: bota, më 13:18 18-01-2015 Frika për terrorizëm në rrugët britanike, agjentët kthehen në “Rambo”

Kanë habitur njerëzit dhe turistët anembanë Londrës për mënyrën sesi janë veshur, sesi janë ngarkuar me aarmatime të rënda dhe me pajisje të sofistikuara në koceptin e ri të luftës antiterror në qendrat metropolitan. Këta janë agjentët e rinj qëpo patrullojnë në Britaninë e Madhe, pas alarmit të shtuar mbi frikën e atentateve terroriste, dhe kërcënimeve të ardhura pas sulmit në redaksinë e ‘Charlie Hebdo’ në Paris.

Celularë të enkriptuar dhe kundër përgjimeve, antiplumb i markës Kevlar, automatic sulmi Heckler & Koch dhe nëj pistoletë Glock 17, janë mes pajimeve të zakonshme tani për policët anglezë. Zëvendëskomisioneri për sigurinë, Mark Rowley, i ka bërë apel policëve të mos patrullopjë asnjëherë të vetëm pasi do të bëhen gjah i lehtë për ekstremistët, që tani kanë përvijuar planet për sulme, siç e tregojnë dhe aksionet e fundit në Belgjikë dhe Greqi. 2700 policë të armatosur rëndë patrullojnë rrugët e kryeqendrës britanike, një prej qyteteve kryesore ku dyshohet se ka celula terroriste islamike.

Atentatorët e Charlie Hebdo kishin në përdorim gjatë sulmit në Paris, një automatic Skorpion të prodhimit çek, kallashnikov rusë, dy pistoleta Tokarev dhe një granatë ofensive M82, mjaftueshëm për ti kujtuar çdo polici se është armatim potencial për të bërë kasaphanën. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023152112960815
array(1) { ["section"]=> string(70) "frika-per-terrorizem-ne-rruget-britanike-agjentet-kthehen-ne-rambo-811" }