Gazeta prestigjoze shkruan për sopranon e njohur shqiptare: Nga emigrante në "Madam Butterfly”

Publikuar tek: kulture-art, më 07:17 15-07-2017 Gazeta prestigjoze shkruan për sopranon e njohur shqiptare: Nga emigrante në

Gazeta prestigjoze “El PAIS” ka shkruar për sopranon e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, lidhur me jetën dhe karrierën e saj.

Ermonela Jaho u lind në Tiranë, në vitin 1974. U largua në vitin 1993 nga Shqipëria për në Itali me një bursë studimi, dhe më pas iu desh ta realizojë ëndrrën e ngjitjes në skenë, përkrah artistëve të huaj.

Ermonela Jaho është nderuar me titullin e nderit "Madam Butterfly" në Madrid, për shkak se ka shenjtëruar në të gjithë Spanjën për ritransmetimet.

Kur Shqipëria ishte diçka si Koreja e Evropiane e Veriut, Jaho ishte një vajzë që ëndërronte të bëhej një këngëtare. Ndërsa në moshën 18 vjeçare ajo këndoi La Traviata ... në gjuhën shqipe. "Kur unë këndova pastaj në italisht, kam vënë re se diferenca ishte një humnerë. Pothuajse një tjetër histori, " thotë tani Ermonela Jaho.

Që atëherë, soprano mbart 250 shfaqje të operas së Verdit, hyn tek ato që kanë bërë dy vjet më parë në Teatrin Mbretëror. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Do ndiheni pafund krenarë kur të zbuloni se çfarë po lexon kjo grua në metronë e New York-ut
Intervista me kineastin e madh rus: Ju rrëfej se si lindi idea e filmit për Ismail Kadarenë »
Article Logic
Execution time: 0.017113924026489
array(1) { ["section"]=> string(97) "gazeta-prestigjoze-shkruan-per-sopranon-e-njohur-shqiptare-nga-emigrante-ne-madam-butterfly-86168" }