Genocidi serb, sot 19 vjet nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës

Publikuar tek: rajon, më 08:21 16-04-2018 Genocidi serb, sot 19 vjet nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës

Sot bëhen 19 vjet nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni.

Eksodi, apo dëbimi shqiptarëve me dhunë nga shtëpitë e tyre, arriti kulmin pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër pikave ushtarake dhe policore të ish-Jugosllavisë (Serbisë dhe Malit të Zi).

Sakaq, 16 prilli është data kur në Kukës përkujtohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur shqiptarët nga Kosova.

Foto të shkrepura gjatë eksodit të shqiptarëve të Kosovës: 

 download.jpg

1_5128.jpg

auto_auto_ekzo15238587731523860953.jpg

dsc-0246_3739.JPG

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Të gjithë e keni parë këtë FOTO prekëse, por ja si duket nëna me foshnjën pas 19 vitesh (VIDEO)
»
Article Logic
Execution time: 0.023736953735352
array(1) { ["section"]=> string(68) "genocidi-serb-sot-19-vjet-nga-eksodi-i-shqiptareve-te-kosoves-117044" }