Gianni Infantino është presidenti i ri i FIFA

Publikuar tek: sport, më 18:07 26-02-2016 Gianni Infantino është presidenti i ri i FIFA

Më 115 vota në favor është zgjedhur si kryetar i ri i FIFA-s, zviceriani Gianni Infantino. Infantino ka arritur të mposhtë në raundin e dytë të votimit kundërshtarin Sheikh Salman.

“Ne duhet të jemi krenar për FIFA-n. Duhet të punojmë së bashku për të. Dua të falenderojë të gjithë kandidatët dhe gara tregoi një shenjë të qartë demokracie në FIFA. Unë do të jem president i të gjithëve ju”, u shpreh ai pas fitore.

Votat:

Gianni Infantino - 115 votes

Sheikh Salman - 88 votes

Prince Ali al-Hussein - 4

Jerome Champagne - 0

Gianni Infantino do të zëvendësojë në këtë post Sepp Blater, i cili u dorëhoq pas skandaleve të njëpasnjëshme ku u përfshi vitetet e fundit organizata më e madhe futbollit në botë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Programi i presidentit të ri të FIFA-s: ‘Botërori’ me 40 skuadra, FSHF përfiron 5 mln dollarë
Europa League: Përcaktohen çiftet për 1/8-at e finaleve, përplasje spektakolare »
Article Logic
Execution time: 0.059973001480103
array(1) { ["section"]=> string(51) "gianni-infantino-eshte-presidenti-i-ri-i-fifa-33623" }