Gjatë majit Shqipëria dhe Estonia kryesojnë Europën për rritjen e çmimeve

Publikuar tek: ekonomi, më 13:22 22-06-2017 Gjatë majit Shqipëria dhe Estonia kryesojnë Europën për rritjen e çmimeve

Gjatë Majit Shqipëria dhe Estonia kryesojnë Europën për rritjen e çmimeve.

Kjo e dhënë jo shumë e kënaqshme për konsumatorët është disi më optimiste pasi në prill ishim të parët për çmime të larta e më maj të dytët.


Ky ndryshim sipas ekspertëve të statistikave është ndikuar kryesisht nga rritja vjetore e çmimeve të grupit “Ushqime dhe pije joalkoolike” me 7,4 %, pasuar nga grupet “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 3,1 % dhe “Argëtim dhe kulturë” me 2,4 %.


Ndërsa, çmimet e grupit “Veshje dhe këpucë” u ulën me 2,0 %, pasuar nga grupi “Mobilje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 1,2 %. Në Maj 2017, ndryshimi mujor i matur nga indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit është -1,6 %. Ky ndryshim është ndikuar kryesisht nga ulja e çmimeve të grupit “Ushqime dhe pije”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070569515228271
array(1) { ["section"]=> string(79) "gjate-majit-shqiperia-dhe-estonia-kryesojne-europen-per-rritjen-e-cmimeve-83420" }