Gjenerali vrau veten në Gjykatën e Hagës, reagon kryeministri kroat

Publikuar tek: rajon, më 19:45 29-11-2017 Gjenerali vrau veten në Gjykatën e Hagës, reagon kryeministri kroat

Gjesti që bëri ditën e sotme gjenerali kroat Slobodan Parljak ka sjell reagime në të gjithë botën.

Shumë e kanë konsideruar atë si një gjest frikacak, dhe shumë të tjerë si një gjest dinjitoz që tregon se ai ishte i pajashëm për akuzat që u dënua.

Lidhur me këtë temë ka reaguar edhe kryeministri kroat Andrej Plenkoviç.

Ai u shpreh se ushtria kroate u fut në luftë për të parandaluar gjenocidin dhe jo për të shkaktuar krime lufte.

“Ushtria kroate ishte në bazë të marrëveshjes me armatën e Bosnjës dhe kështu parandaluan gjenocidin. Kroacia ishte në aleancë me Bosnjën për të çliruar shumë fusha dhe në këtë mënyrë ka ofruar strehim për qindra mijëra refugjatë nga Bosnja dhe Hercegovina, pavarësisht nga nacionaliteti i tyre. Vepra e tij me të cilën ia mori vetes jetën ishte më e thënie drejt padrejtësisë morale për gjashtë kroatë”, ka thënë kryeministri Plenkoviç.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013787984848022
array(1) { ["section"]=> string(73) "gjenerali-vrau-veten-ne-gjykaten-e-hages-reagon-kryeministri-kroat-101273" }