Gjithmonë të uritur? Ja çfarë duhet të bëni për ta evituar

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 23:44 08-03-2016 Gjithmonë të uritur? Ja çfarë duhet të bëni për ta evituar

Shumë prej nesh mbijetojnë më gjethe sallate apo i  mohojë vetes të trajtohen në mënyrë që të humbasin peshë.

Shkencëtarët kanë zbuluar tashmë se duke shkuar për një shëtitje të shpejtë mund të jetë çelësi për frenimin e urisë. Ushtrimet janë më efektive për të kufizuar ushqim dhe për të na ndihmuar të kufizojm marrjen e kalorive duke ngrënë  më pak.

Ekipi, nga Universiteti i Loughborough, studioi  12 femra dhe i kanë mbajtur ato nën vëzhgim, përgjigjet e tyre psikologjike dhe të sjelljes për t’u ushtruar dhe për të mos ngrënë ishin të mëdha.

Në një rast, ata kufizuan dietat e tyre  me rreth 836 kalori dhe i monitoruan ato mbi nëntë orë.

Në mbrëmje, gratë u prezantuan me një “shuplakë”, duke mos ditur se çfarë ata ishin duke ngrënë, ata mendonin se ishte e matur.

Ata i kishin detyruar për të kryer një punë rutine 90-minuta me intensitet të moderuar që ishte projektuar për të djegur rreth 3,500 kiloxhaul.

Përsëri, ata u prezantuan me një  “shuplakë” në mbrëmje duke mos ditur se sa po hanë

Studiuesit  zbuluan se kur gratë refuzuan vetë ushqimin, nivelet e ghrelin 'hormon urie' ishin në rritje dhe nivelet e një urie të shtypur hormonit të quajtur Peptidet YY uleshin .

Dr David Stensel, një specialist për metabolizmin dhe stërvitjen në Shkollën e Sportit, Ushtrimit dhe Shkencave Shëndetësore në Loughborough, studimet e mëparshme që sugjeronin se ushtrimet i bënin njerëzit  dhe veçanërisht gratë të hanë më shumë  bie në kundërshtim me studimin e tyre.

Dr Stensel ishte në gjendje për të krahasuar rezultatet me një eksperiment të ngjashëm në meshkuj, duke treguar hormonet ghrelin dhe peptide YY përgjigjet për të ushtruar në mënyrë të njëjtë për të dy burrat dhe gratë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029651880264282
array(1) { ["section"]=> string(63) "gjithmone-te-uritur-ja-cfare-duhet-te-beni-per-ta-evituar-34597" }