Gjykata turke vendos për ekstradimin e Izet Haxhisë në Shqipëri

Publikuar tek: barometri, më 08:19 08-02-2018 Gjykata turke vendos për ekstradimin e Izet Haxhisë në Shqipëri

Gjykata e Lartë në Turqi ka vendosur për ekstradimin e Izet Haxhisë drejt Shqipërisë.

Izet Haxhia është ish truproja i Sali Berishës, i dënuar me 25 vite burg në Shqipëri për vrasjen e Azem Hajdarit mbrëmjen e 12 shtatorit të vitit 1998.

Ai ndalua në Turqi më 3 qershor të vitit 2006, por gjykata në atë kohë vendosi ta lerë të lirë. Haxhia ka qëndruar prej asaj kohe në Turqi, nga ku ka mohuar akuzat të jetë përfshirë në vrasjen e Hajdarit dhe ka akuzuar ish kryeministrin Sali Berisha për urdhërimin e vrasjes së tij. Lajmi është konfirmuar nga vetë Izet Haxhia.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031028985977173
array(1) { ["section"]=> string(70) "gjykata-turke-vendos-per-ekstradimin-e-izet-haxhise-ne-shqiperi-109526" }