'GRATE – MISTERI më i madh në botë', deklarata e shkencëtarit që u nda nga jeta

Publikuar tek: bota, më 09:09 14-03-2018 'GRATE – MISTERI më i madh në botë', deklarata e shkencëtarit që u nda nga jeta Fizikanti Stephen Hawking

Profesor Stephen Hawking mund të jetë një nga shkencëtarët më të shquar në botë, por një gjë mbeti mister për të – gratë, shkruan DailyMail ditën e sotme, pas njoftimit për ndarjen nga jeta në moshën 76 vjeçare të shkencëtarit të madh.

Kur e pyetën se cfarë mendonte më shumë gjatë ditës ai tha: gratë, ato janë një mister i plotë. Shkencëtari u diagnostikua me skleroze amyotrophic lateral (ALS) kur ishte në moshën 22 vjeçare dhe nuk pritej të jetonte gjatë.

Por ai vazhdoi punën dhe karrierën e tij duke u bërë një nga fizikantët më të njohur në botë, duke botuar tre libra best seller. U martua dy herë dhe ka tre fëmijë. Profesor Hawking i bëri komentet e tij për gratë në një intervistë për New Scientist në ditëlindjen e tij të 70-të në 8 janar 2012. Ai në intervistë tha se gabimi i tij më i madh ishte mendimi se informacioni shkatërrohej në vrimat e zeza.

“Ose të paktën, ky ishte gabimi im më i madh në shkencë”. U pyet gjithashtu se çfarë do të studionte nëse do të ishte një fizikant i ri që fillonte sot dhe propozoi: Do të kisha një ide të re, për të hapur një fushë të re”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Donald Trump e shkarkoi dje, por pak javë më parë Tillerson bleu shtëpinë 5.5 milionë dollarë (FOTO)
U nda sot nga jeta, ja 10 thëniet më të famshme të fizikantit Stephen Hawking ( PËR T’U LEXUAR!) »
Article Logic
Execution time: 0.0042259693145752
array(1) { ["section"]=> string(81) "grate-misteri-me-i-madh-ne-bote-deklarata-e-shkencetarit-qe-u-nda-nga-jeta-113204" }