Habisin shkencëtarët, dalin kundër ligjeve të fizikës: Galaktikat rrotullohen njëlloj

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 17:48 14-03-2018 Habisin shkencëtarët, dalin kundër ligjeve të fizikës: Galaktikat rrotullohen njëlloj Foto ilustruese, pamja e një galaktike

Pavarësisht se sa e vështirë është të flasësh për të gjitha galaktikat që ekzistojnë, fizikantë dhe shkencëtarë profesionistë kanë bërë një zbulim të çuditshëm.

Në kundërshtim me rregullat e fizikës, ata kanë zbuluar se të gjitha galaktikat bëjnë një cikël rrotullimi prej një miliadë vjetësh, pavarësisht nga madhësia e tyre.

Sipas përllogaritjeve të thjeshta, një rrotullim i Tokës rreth boshtit të saj zgjat një ditë, ndërsa një rrotullim i saj rreth Diellit zgjat thuajse një vit. Përsa i përket galaktikës tonë, Rruga e Qumshtit ka një diametër prej 100 mijë deri në 180 mijë vite dritë, pavarësisht se nga ku matet.

Kësaj rradhe shkencëtarët kanë vërtetuar se periudha e një rrotullimi të galaktikës zgjat 1 miliard vjet, sipas kohës tokësore.

Ekipi i profesor Meuer theksoi se ky informacion i zbuluar me anë të mikroskopëve, bën të mundur hedhjen e hipotezave të reja mbi ligjet e fizikës, duke qenë se zbulimi është bërë në kundërshtim me to.

Prof Meurer tha se ky informacion do të jetë jetik për gjeneratën e ardhshme të teleskopëve të radios që do të gjenerojnë sasi të mëdha të të dhënave kur të shqyrtojmë qiellin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trondit këngëtarja e famshme, tregon vuajtjet: Për dy vite u mbylla në shtëpi
Linda Rama rrëfen arsyen pse nuk ishte në krah të bashkëshortit sot në Elbasan »
Article Logic
Execution time: 0.023114919662476
array(1) { ["section"]=> string(90) "habisin-shkencetaret-dalin-kunder-ligjeve-te-fizikes-galaktikat-rrotullohen-njelloj-113261" }