“Hamami”, trajtimi relaksues që po kthehet trend në Shqipëri

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 20:30 18-02-2016 “Hamami”, trajtimi relaksues që po kthehet trend në Shqipëri

“Hamami” është trajtimi i cili së fundmi po kthehet në një trend për shqiptarët. Hamami është rituali i plotë i banjos turke dhe përfshin pastrimin e trupit mbi pllakën e ngrohtë të mermerit dhe më pas masazh me shkumë sapuni te zi. Ky ritual zgjat 1 orë e 30 min dhe rekomandohet të bëhet minimalisht një herë në muaj.

foto_velur_4.jpgPo çfarë dobish sjell kjo metodë?

-Detoksifikon trupin duke larguar kripërat, alkoolin dhe mineralet e rënda që depozitohen në trup

-Përmirëson qarkullimin e gjakut

-Rrit imunitetin dhe rezistencën

-Pastron lëkurën e trupit nga puçrrat

-Rrit lëmueshmërine dhe elasticitetin e lekurës

-Ngroh dhe çtensionon muskujt e kotraktuar

-Rikuperon ftohjet dhe virozat

-Rrit mundësinë e fertilitetit te femrat

Është e vështirë të gjesh një SPA që e ofron këtë shërbim në nivel profesional por jo e pamundur. Qendra “Velur SPA” e bën të mundur këtë shërbim.

Më shumë për Banjon turke që po kthehet në “trend” në Shqipëri:

foto_velur_5.jpg

Banjo Turke - një kremtim sensualiteti, ku mes një eksperience unike trupi dhe mendja pastrohen nën një ngrohje të këndshme dhe drite të lehtë qetësuese. Trupi ngrohet ngadalë deri në një temperaturë maximale 50 ̊C. Kjo lloj “temperature artificiale” forcon imunitetin dhe është ar-syeja e një efekti çlodhës e të gjatë. Zbulimet e hamamit të her-shëm, banjës turke, i takojnë Anadollit dhe Athinës së shek. V b.c. Gjatë shek.I, banjot turke u ndërtuan kudo në vendet e mbretërisë Romane, Anadoll, Lindje e Mesme, Afrikë dhe Angli. Në Romë dhe Anadoll, banjo turke ishte nje vend mbrëmjesh spontane, shfaqje xhonglerësh dhe debatesh të sofistikuara. Banjo turke, me veçantinë e ujit të rrjedhshëm, mbetet një nga banjot më të shëndetshme dhe më ngacmuese të të gjitha kohërave. Në banjon turke, sipërfaqja e trupit detoksifikohet plotësisht dhe lëkura fiton një lëmim të përsosur. Velur Spa & Relax ofron një arkitek-turë tradicionale të banjos turke, me një dhomë mermeri, gurin e masazhit, ba-zenë të zbukuruar dhe rubineta uji, per ta shndëruar banjën tuaj në një ritual personal të të qenurit mirë, pastrimit dhe çlodhjes.

 

foto_velur_1.jpg

foto_velur_3.jpg

foto_velur_6.jpg

foto_velur_2.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029878854751587
array(1) { ["section"]=> string(63) "hamami-trajtimi-relaksues-qe-po-kthehet-trend-ne-shqiperi-32942" }