HIDHET SHORTI: Zgjidhen nga KUSHTETUESJA 2 gjyqtarët anëtarë në KED (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:49 07-12-2017 HIDHET SHORTI: Zgjidhen nga KUSHTETUESJA 2 gjyqtarët anëtarë në KED (EMRAT)

Hidhet shorti, zgjidhen nga lista e Gjykatës Kushtetuese dy anëtarët e përhershëm të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi si dhe një anëtare zëvendësuese.

Sipas shortit anëtarët  e zgjedhur janë Besnik Ymeraj dhe  Altina Xhoxhaj

Vitore Tushaj është zgjedhur anëtare zëvendësuese në KED.

Për anëtarin e këshillit nga gjkyqtarët e gjykatës së Lartë kandiduan 8 persona nga të cilët u zgjidhën si anëtar është Artan Broci dhe si zëvendës-anëtar Shkëlzen Selimi.

Po ashtu, u hodh shorti edhe për anëtarin e KED nga prokuroret. Në kushtet kur për këtë pikë ka patur vetëm një kandidat, e zgjedhura është Rovena Gashi.

Hysi tha se sipas ligjit zgjidhet një anëtër nga Prokuroria dhe nuk mund të zhvillohet më tej procesi pasi për këtë short ka patur vetëm një kandidaturë.

E njëjta gjë ka ndodhur edhe për për prokurorët pranë gjykatave të e Apelit. U zgjidh Gentian Ternova dhe Fatjona Mecaj, si dy kandidatutrat e vetme të propozuara. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ministri Xhafaj në Bruksel, zbulon ç’po ndodhë me “Forcën e ligjit”: Janë skanuar grupet kriminale dhe asetet e tyre
83 kandidatë nga gjykata e Apelit, por ja kush janë 2 gjyqtarët anëtarë të KED që zgjodhi shorti (EMRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.016999006271362
array(1) { ["section"]=> string(79) "hidhet-shorti-zgjidhen-nga-kushtetuesja-2-gjyqtaret-anetare-ne-ked-emrat-102263" }